Praca magisterska

Dzisiejszy świat jest tak skonstruowany, że zdolność pisania we własnym języku jest warunkiem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania. W naszym kraju nie stanowi to raczej większego problemu, choć jakość pisanych treści często jest zupełnie różna. Jest to jednak zjawisko poniekąd usprawiedliwione, bowiem nie wszyscy mogą pochwalić się talentem polonistycznym. Jeśli by tak było, z pewnością mielibyśmy na świecie więcej noblistów z literatury.
Pisanie prac nie dla wszystkich jest łatwą sprawą, co wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę tradycyjny podział na umysły humanistyczne i ścisłe. Umysłom ścisłym zwykle przypisywane są mniejsze zdolności pisarskie, choć czasem zdarzają wyjątki.
Co by nie mówić pisanie prac, które jest obowiązkiem ucznia lub studenta, czasem bywa ogromnym wyzwaniem. O ile prace pisane do momentu pójścia na studia nie sprawiają aż tak wielkiego problemu, o tyle za prace na poziomie uniwersyteckim – w tym za prace magisterskie i licencjackie, czasami nie wiemy jak się zabrać. Popycha nas to do tego, aby skorzystać z pomocy osoby lepiej orientującej się w temacie lub nawet firmy, która napisze za nas dowolny tekst, dzięki czemu praca magisterska lub inna praca dyplomowa nie będzie nasz prześladować.
Rozmawiając o pisaniu prac na zlecenie, często zadajemy sobie pytanie: czy takie coś jest moralne? Jest to zdecydowanie uwarunkowane tym, do czego posłuży nam otrzymana praca. Myślę, że do moralnych działań można byłoby zaliczyć zlecenie napisania pracy, którą później wykorzystalibyśmy jak każdą inną lekturę czy pomoc naukową – szanując przy tym prawa autorskie, jednak kwota jaką klienci są w stanie zapłacić za indywidualnie napisany tekst pozwala tylko domniemywać, że przygotowana praca magisterska lub praca licencjacka, jest przez nich w dużym stopniu kopiowana i przedstawiana jako swoja.
Takie działanie z pewnością do moralnych nie należy, ale też, o czym chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę, jest niezgodne z prawem. Jeśli więc już zdecydujemy się na zlecenie napisania pracy licencjackiej, magisterskiej, czy też dowolnej innej prezentacji, zdecydowanie powinniśmy uszanować autora przestrzegając należących do niego praw autorskich opracowania naukowego i nie podpisywać się pod nim swoim nazwiskiem.

Reklamy